Pedodonti

SON YAZILAR

Pedodonti

Bebeklerde ve çok küçük çocuklarda yaygın diş çürüğü genellikle biberon diş çürüğü olarak adlandırılır. Biberon çürükleri, dişler uzun süre süt, şekerli su, meyve suyu gibi şekerli sıvılara maruz kaldığında oluşur.

Bebeklerde ve çok küçük çocuklarda yaygın diş çürüğü genellikle biberon diş çürüğü olarak adlandırılır. Biberon çürükleri, dişler uzun süre süt, şekerli su, meyve suyu gibi şekerli sıvılara maruz kaldığında oluşur. Ağızdaki bakteriler bu şekere geçer ve dişlere ‘’saldıran’’ asitlere dönüşür. Genelde, emzikleri sıklıkla şeker veya şurup içine batırılmış çocuklarda görülür. Bebeğe gece şekerli bir içecek verilmesi özellikle zararlıdır, çünkü tükürük akışı uyku sırasında azalır, dolayısıyla dişin  ’’ kendini savunması’’ da azalmış olur.

Diş çürüğü, aynı zamanda anneden (veya bakıcıdan) bebeğe bakterilerin geçmesi sonucunda oluşabilen bir hastalıktır. Bu bakteriler tükürük yoluyla geçer. Anne bebeğin kaşığını ağzına koyduğunda veya ağzıyla bir emzik temizlediğinde, bakteriler bebeğe geçebilir. Bu yüzden anneler ve bakıcılar bu konuda özellikle dikkatli olmalıdırlar.

 Biberon çürüğü tipik olarak üst ön dişlerde meydana gelmesine rağmen, diğer dişler de etkilenebilir.

Bebek dişlerinin geçici olduğunu ve bu nedenle önemli olmadığını düşünmek velilerin yaptığı büyük bir hatadır. Süt dişleri çiğneme, konuşma ve estetik açıdan oldukça gereklidir. Ayrıca yetişkin dişler için doğal yer tutucu görevi görürler. Biberon çürüğü tedavi edilmezse, ağrı ve yangı ortaya çıkabilir. Aşırı çürümüş dişlerin çekimi gerekebilir.

Çürüme nedeniyle dişler çok erken enfekte olmuş veya kaybedilmişse, çocukta kötü beslenme alışkanlıkları, konuşma sorunları ortaya çıkar, çapraşık dişlere yol açar ve yetişkin dişlerde de hasar oluşabilir. Ek olarak, yetişkin dişlerin çapraşıklık ihtimalini de artırır.

Ancak, birkaç basit adım biberon diş çürüğünü engellemeye yardımcı olabilir:

  1. Her beslemeden sonra bebeğin diş etlerini temiz bir bez ile silin.
  2. Çocuğun dişlerini ilk dişler görünmeye başladığında diş macunu olmadan,  fırçalamaya başlayın. Diş macunu kullanmayı tercih ederseniz, florür içermeyen bir diş macunu kullanın
  3. Dişsiz alanlarda diş etlerini temizleyin ve masaj yapın
  4. 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklara bezelye büyüklüğünde florürlü diş macunu ile dişlerini fırçalatın.
  5. Çocuğa her gün, günde en az 2 kere olmak üzere yaşa uygun fırça ile fırçalama alışkanlığı edindirin.
  6. Tüm süt dişleri sürdükten sonra diş ipi kullandırın.

Önemli: Çocuğunuzun düzenli diş hekimi ziyaretlerini ihmal etmeyin. Diş hekimleri çocuklarda diş çürümelerini önlemeye yardımcı olabilecek özel koruyucu yöntemlerle veya çürüğü erken evresinde tespit ve tedavi ederek, süt dişlerini düşme süresine kadar ağızda tutmaya yardımcı olurlar.

Diğer Başlıklar: