Diş Protez

Bir takım nedenlerden dolayı kaybedilmiş (çürük, diş eti hastalığı vb.)  dişlerin yerlerine yapılan protez dişler, artık bir çok kişi tarafından sıklıkla tercih edilen uygulamalardandır. Eksik dişler hem estetik yönden, hem de sağlık açısından önem taşırlar. Konuşmanızı dahi etkileyen diş kayıplarınız için protezler en etkili uygulamalardır. Protez diş, hastaların kaybolan fonksiyonlarının yeniden kazandırılmasıdır. Her geçen gün gelişen teknoloji ile protez diş alanında da yenilikler hastalarımıza kolay kullanım sağlamaktadır.
 
 

Diş protezleri üç ayrı başlık altında toplanır

  1. Sabit protezler
  2. Hareketli protezler
  3. İmplant üstü protezler
 

Sabit Protezler

 
Ağızda bulunan dişlerden destek alınarak yapılan sabit protezler dişlere yapıştırılarak uygulanır ve hasta tarafından çıkarılamazlar. Bu protezlerde:
 *Metal destekli porselen uygulaması
 *Full porselen estetik uygulaması (metal desteksiz) kullanılmaktadır.
 

Hareketli Protezler

 
Hastanın kaybedilen dişleri için kalan dişeti ve kemiklerden destek alınarak yapılan ve hasta tarafından takılıp çıkarılabilen protezlerdir. Bölümlü ve tam protezler olarak ikiye ayrılırlar.
-Bölümlü protez uygulaması hastanın kendi dişlerine hassas tutucular ile bağlanır ve tam protezlere nazaran daha sabittirler.
-Tam protezler ise ağızdaki dişlerin tamamının çekilmiş olduğu dişlere uygulanır. Şöyle bir durum var ki; çene kemikleri erimiş olan hastalarda tam protezlerin tutuculuğu zayıftır. Bu nedenle implant ile birlikte uygulanması halinde başarılı sonuçlar elde edilir.
 
 

Protez Temizliği Nasıl Yapılır?

 
Protez dişler ister sabit ister hareketli olsun, temizlik aşamasında fırça ve macun kullanılır. Hareketli protezlerin temizliğinde bir takım ilave malzemeler tercih edilir. Protez ağızdan çıkarılıp mevcut dişler fırçalanıp temizlendikten sonra yerine takılır. Diğer yandan kaplamaların altlarında kalan diş eti bölümleri de sabit protezlerde diş hekiminin tavsiye ettiği şekilde temizlenir. Protez diş temizliğine dikkat edilmesi kullanım süresinin uzamasını sağlar.
 
Kliniğimizde hekimlerimiz tarafından ilk muayenenin ardından kişinin ihtiyaç ve taleplerine göre protez uygulaması gerçekleştirilmektedir. Kişinin ağız çene yapısının hangi proteze uygun olduğu dikkate alınarak hekimlerimiz tarafından en doğru tercih belirlenmektedir. Tedavi süreci kolay ve sistemli bir şekilde ilerleyip diş ölçülerinin ardından varsa mevcut dişlerinize en uygun renk tonu ile tarafınıza sunulmaktadır.
PROTEZ PROTEZ PROTEZ PROTEZ PROTEZ PROTEZ PROTEZ