WhatsApp
KVKK
Bilgilendirme
TRENNLDE

Ağız Ve Diş Sağlığı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Ağız Ve Diş Sağlığı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Ağız Ve Diş Sağlığı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Diş Çürümesinin Başlıca Nedeni Şekerdir 

Şeker bu konuda kesinlikle büyük bir rol oynar ancak tek sebep değildir. Ağzımızda biriken zararlı bakteri ve plaklar diş çürümesine sebep olur. dişlerimizi düzenli fırçalamayı ihmal etmememiz gereklidir.

Süt Dişleri Önemli Değildir

Bir süre sonra düşseler ve yerine yenileri gelse de, süt dişleri bireyin gelecekteki ağız ve diş sağlığı konusunda bir tahminde bulunmanın iyi bir yoludur.

Ağız ve Diş Sağlığı için Diş Beyazlatma Zararlıdır

Teknolojinin bu kadar gelişmediği yıllarda, diş beyazlatma için kullanılan malzemeler dişler için zararlıydı. Ancak günümüzde kullanılan ürünlerin Ph değeri, ağız ve diş florasına uygundur ve kullanımları güvenlidir.

Hamileler Diş Eti Kanamalarını Önemsememelidir 

Diş eti kanamaları bazı hastalarda önemli bir sebepten kaynaklanmasa da gebelikte diş eti iltihapları sıklıkla görülebilir, siz görmezden gelmeyin ve diş hekiminize başvurun.

Diş İpi ve Ağız Temizleme Sularının Kullanımı Gereksizdir

Diş ipi, diş fırçasıyla ulaşamadığımız alanların temizliğinde büyük rol oynar ve tam bir ağız ve diş temizliği için her gün kullanılması gerekir. Aynı şey ağız suları için de geçerlidir. Bunları not edin, çünkü çoğu insan tek başına diş fırçalamanın yeterli olacağını düşünmektedir.

Ağız Kokusu Dişeti Hastalığının Bir İşaretidir 

Ağız kokusunun, diş eti hastalığınızın olduğunu göstermesi mümkün olsa da, diğer sağlık komplikasyonlarının da bir işareti olabilir. Bilmenin en iyi yolu diş hekiminize bir randevu ayarlamaktır ve ağzınız tamamen sağlıklıysa, geçmeyen ağız kokunuzun sebebi için başka bir doktora danışabilirsiniz.

Sert Fırçalama Dişlerinizi Daha Temiz Hale Getirecek 

Bu yanlış bilgiyi hemen unutun! Sert fırçalamak dişleri daha temiz hale getirmez, tam tersi diş etlerine ve zararlı bakterilere kalkan olan diş minelerine büyük zarar verir.

Yumuşak uçlu bir fırçayla, dişlerinizi 45 derecelik bir açıyla fırçalamanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca, dil temizliğini de ihmal etmeyin.

Diş Ağrısı Olmadığı Sürece Diş Hekimine Gitmek Gereksizdir

Diş ağrınız olmasa bile, bir diş hekimini ziyaret etmek ağız ve diş hastalıklarının önlenmesi için bir zorunluluktur. Lütfen, hiçbir şikayetiniz olmasa bile, yılda bir kez rutin diş muayenenizi ihmal etmeyin.

“Bu makaledeki içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hastalıkların tanısı ve tedavisi için kullanılmamalıdır. Herhangi bir hastalığın teşhisi ve tedavisi için diş hekiminize veya doktorunuza danışınız.”

Yukarı Çık