Diş Kaplama

SON YAZILAR

Diş Kaplama

Diş kaplama zamanla yaşın ilerlemesi sonucu dişlerin beyazlığını yitirmesi veya dayanıklılığını kaybetmesi ile eski görünümünü ve sağlığını kazanmak adına yapılan estetik ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarındandır.

Diş kaplama zamanla yaşın ilerlemesi sonucu dişlerin beyazlığını yitirmesi veya dayanıklılığını kaybetmesi ile eski görünümünü ve sağlığını kazanmak adına yapılan estetik ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarındandır. Son yıllarda giderek artan diş kaplama uygulamalarında hızla ilerleme kaydedilmektedir. En çok tercih edilen zirkonyum diş kaplama dişlerin doğal haline benzemesini isteyenler için daha çok tercih edilmektedir. 
 

Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Diş kaplama çeşitleri herkesin araştırıp gerekli analizlerin yapılmasının ardından hastaya en uygun yöntem araştırılarak seçilir. Günümüzde en çok tercih edilen diş kaplamaları metal destekli, zirkonyum, metal desteksiz ve empress kaplamalardır. Diş yapısı ve bütçeye uygun kaplama çeşidi seçilerek diş hekimleri tarafından uygulanır. 
Diş kaplama tedavisi gerçekleştirilirken, ilk olarak doktor tarafından dişin tamamı ya da gerekli bölümü için ölçü alınır. Ölçüler dahilinde metal destekli porselen, zirkonyum, metal desteksiz porselen gibi maddelerden üst yapı çalışmaları yapılır. Diş kaplaması 2-4 seansta yapılmaktadır. Öncelikle dişler küçültülür ve ölçüler alındıktan sonra provalar yapılır. Diş kaplamaları yapıldıktan sonra bir süre sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet yaşanabilir. Ancak zamanla bu hassasiyet yok olur.

Kaplama dişler sağlam olur mu?

Kaplama dişler dikkatli kullanıldığında 5-15 yıl kullanılabilmektedir. Diş kaplamaları dişlere uygulanırken yapıştırıcılar kullanılır. Zamanla ağız içerisindeki tükürük ve ısı dengesi sonrasında erime gösterebilir. Zirkonyum kaplama tercih edildiğinde kullanma süresi daha uzun olabilmektedir. Yapılan araştırmalar kaplamaların dayanıklılık süresinin hem kullanım hem de kullanılan maddeye göre değişiklik gösterdiğini ortaya koymuştur.

Diş kaplamanın avantajları

Hasar görmüş dişleriniz için tercih edebileceğiniz diş kaplamaları, ilk günkü görüntüsünü ve sağlamlığını kaybeden dişlerinizin daha estetik hale gelmesini sağlar. 

Diş Kaplama Çeşitleri

  • Porselen laminate veneer
  • Zirkonyum kaplama
  • Metal destekli kaplama
  • Empress (full porselen) kaplama
Dişler için kaplama işlemi uygulamasının ardından günlük bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Günde 2 defa dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Diğer yandan doktor kontrolüne düzenli olarak gidilmesi kaplama dişin ömrü açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. Aşırı sert yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Diş kaplama uygulamasında herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.
 
 
 

Fotoğraflar

 

Diğer Başlıklar: