Diş Beyazlatma

SON YAZILAR

Diş Beyazlatma

Hepimizin hayalidir, en güzel gülümsemelerin ışıltılı hali olan bembeyaz dişlere sahip olmak. Diş beyazlatma için evde yapılan bazı yöntemleri deneyenlerin sayısı da az değildir.

Hepimizin hayalidir, en güzel gülümsemelerin ışıltılı hali olan bembeyaz dişlere sahip olmak. Diş beyazlatma için evde yapılan bazı yöntemleri deneyenlerin sayısı da az değildir. Her insanın kendine has diş rengi vardır. Diş rengini yediklerimiz içtiklerimiz, çay, kahve, sigara gibi alışkanlıklarımız da etkiler.  
 
İlk olarak sağlıklı dişlere sahip olmak için diş bakımının doğru ve düzenli yapılması gerekir. Ancak, bazı durumlarda dişlerin beyazlatılması için sadece bakımını iyi yapmak yeterli olmayıp, bir diş hekimine başvurmanız gerekir. Çünkü kulaktan duyma yöntemler ile evde diş beyazlatma yöntemleri kimi zaman diş minesinde dönüşü mümkün olmayan zararlara neden olabilmektedir. 
 
Son yıllarda sağlıklı dişlerin yanında iyi bir gülümsemeye sahip olmak isteyen insanlar, kozmetik bir tedavi yöntemi olan diş beyazlatma yöntemine rağbet etmeye başladı. Kalıcı diş beyazlatma yöntemleri ile insanlar daha özgür gülümsemenin keyfini çıkarırken, bu konuda her geçen gün yeni projelere imza atılıyor.  

Diş Beyazlatma Yöntemleri 

Diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilen ve genellikle klinik ortamda yapılan diş beyazlatma yöntemi üç ana grupta toplanır. 
  • Kimyasal diş beyazlatma 
  • Fototermal diş beyazlatma 
  • Fotokimyasal diş beyazlatma 
 

Kimyasal Diş Beyazlatma 

Dişlere özel olarak hazırlanmış diş beyazlatıcı jellerden hazırlanan kalıplar ile uygulanır. Kimyasal diş beyazlatma tekniğinin olumsuz etkileri arasında diş minesini olumsuz etkilemesi yer almaktadır. Bu kimyasallar kozmetik ürünleri arasında satılıyor olsa da diş hekimi gözetiminde kullanılmalıdır. 
 

Fototermal Diş Beyazlatma 

Özel bir ışın demeti yardımı ile yine özel bir jel kullanılarak uygulanır. LED veya diyot-lazerden oluşan bu ışın kaynağı, muhtemel etkilerden korunmak adına mutlaka diş hekimi tarafından uygulanmalıdır. 
 

Fotokimyasal Diş Beyazlatma 

Diş beyazlatma jeli bir UV-lamba ve bir KTP lazeri kullanılarak uygulanır. Dişler üzerinde daha derinlemesine bir beyazlatma sağlar. UV-Işık uygulaması esnasında dudak, diş etleri gibi çevre dokular yanık ve yaralanmalara karşı koruma altına alınmalıdır. KTP lazer uygulamasında ise diş minesi üzerinde herhangi bir yan etki gözlenmemiştir. Beyazlatma işlemi sonrasında florid uygulanması ile diş mineleri güçlenir ve çürümeler önlenir. 
 
  
 
  
 
 
 

Diğer Başlıklar: